Duet konserwatywny - Wydawnictwo Kasper

Duet konserwatywny

Publikacje » Książki

Duet konserwatywny
Duet konserwatywny
Cena:85.00

Pakiet dwóch książek: 

Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat

oraz 

Zachowujmy się jak ludzie wolni. Janusz Kurtyka we wspomnieniach bliskich

 

Samobójstwo Oświecenia? - zespół socjologów spogląda w przyszłość

Technologie zawsze zwalniały nas nie tylko od wysiłku fizycznego, ale także umysłowego i emocjonalnego. Nowe technologie - neuro, bio, nano oraz sztuczna inteligencja - przybliżają moment, gdy my-ludzie zostaniemy zwolnieni także z „obowiązku” istnienia. Osiągnięcia neuronauki przybliżają bowiem moment, gdy człowiek, tak jak go teraz rozumiemy, stanie się zbędny.

Książka wykazuje, iż przesłanie Oświecenia - budowanie lepszego ludzkiego świata poprzez rozumowe poznanie - oparte jest na błędnym pojmowaniu ludzkich procesów poznawczych. Obietnica w pełni rozumnej relacji człowieka ze światem wytworzyła mechanizm rozwoju technologicznego, który niedługo moze pozbawić nas zdolności do rozumienia świata. Rewolucja cyfrowa grozi bowiem cyfrowym totalitaryzmem, nowymi formami koncentracji nierówności i władzy, wreszcie „eksplozją” sztucznej inteligencji, za który nie nadąży żaden ludzki umysł.

Autorzy podpowiadają, jak powstrzymać inwazję wiedzy, która przynosi Wieki Ciemne.

Andrzej Zybertowicz z zespołem, Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat, Kraków 2015, ss. 524. Oprawa miękka ze skrzydełkami.

 

 

Osobiste wspomnienia bliskich Janusza Kurtyki:

Janusz Kurtyka różni się w tej książce od wizerunku, jaki wyłaniał się z prasy i telewizji. Nie jest tu przedstawiany ani jako potwór z „teczkami”, ani jako pomnik ze spiżu. Dzięki opowieściom rodziny, przyjaciół i znajomych możemy podjąć niezwykłą próbę odszukania źródeł Jego silnej osobowości, pracowitości, zainteresowań. Czy to przyjaźń z sympatycznym starszym panem, który okazał się żołnierzem antykomunistycznego podziemia, zapoczątkowała Jego służbę pamięci Żołnierzom Wyklętym? Dlaczego od wczesnej młodości przejawiał zdecydowane, antykomunistyczne poglądy? Jaka była reakcja Jego klasy, gdy na lekcji głośno powiedział prawdę o Katyniu?

Wydawnictwo KASPER, str. 198, oprawa miękka ze skrzydełkami, wkłada ze zdjęciami, Kraków 2013 r.